رتبه بندی شرکتهای واردکننده تجهیزات پزشکی

نوشته شده توسط administrator در جولای 8th, 2011. دسته مقالات متفرقه

آقای مهندس عظيم زاده رئيس اداره مهندسي و نگهداري اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بـهـداشت ، درمان و آموزش پزشكی می باشد. وقتی ما را برای انجام گفتگو در دفتر خود در اداره کل تجهیزات پزشکی پذیرفت، یکی از روزهای شلوغ کاری خود را سپری می کرد و برای اینکه بتواند سئوال های ما را پاسخ دهد مجبور شد در این میان پرونده های زیادی از ارباب رجوع ها را هم تائید نماید.

اداره مهندسي و نگهداري تجهيزات پزشكی رسيدگي به امور مربوط به خدمات پس از فروش شركتها و نگهداري وسايل پزشكي، تجهیزات دندانپزشكی ، تجهيزات آزمايشگاهی و توانبخشی و تجهیرات و لوازم پزشکی در مراكز درماني كشور را بر اساس اصول و ضوابطي كه براي اين خدمات تدوين مي كند، عهده دار است.

گفتگوی ما با ایشان:

در ابتدا توضیحی کوتاه در مورد اداره کل تجهیزات پزشکی و فعالیتهای انجام شده در این اداره بفرمایید.
اداره ما جزء اداره کل می باشد. از وظایف اداره کل تجهیزات پزشکی ، صدور مجوز ورود برای کالاهای پزشکی ( لوازم پزشکی ) و همچنین صدور مجوز تولید و کنترل کیفیت دستگاههای پزشکی تولیدی که در داخل کشور تولید می شوند. ولی در چهار سال گذشته وظایف دیگری برای این سازمان بر طبق نیازهای جدید تعریف شده و به خاطر همین نیازها فعالیت های بیشتری در این سازمان صورت گرفته است. یکی از این اقدامات که اداره ما نیز به صورت تخصصی وارد آن شده ، مبحث رتبه بندی تجهیزات پزشکی است. این کار قبلا انجام نمی شده است. ما مجوز این کار را حدود 4 سال قبل از معاونت برنامه ریزی مدیریت کاربردی ریاست جمهوری اخذ کردیم و ضوابط و معیارهای این فعالیت را مشخص کردیم و بر اساس این ضوابط 4 فاز متولی این شرکت ها هستند که بر اساس این فازها هر شرکت امتیاز خاص خود را گرفته است و به مشتریان اطلاع رسانی شده.
در مورد اداره باید بگویم که وظیفه اصلی آن، ثبت شرکتهای جدید و همچنین مجوز ورود کالاهای پزشکی به کشور، ارزیابی خدمات و معاینه فنی تجهیزات پزشکی می باشد.
مبحث دیگر که در حوزه فعالیت های اداره می باشد، مبحث خدمات پس از فروش شرکتها است. در گذشته دستگاهها و کالاهای خارجی وارد کشور می شد و در خود وزارت بهداشت فروش های خیلی کلانی را داشتند ولی خدمات پس از فروش مغفول می ماند و به هیچ مکان رسمی ارجاع داده نمی شد که مشخص بشود خدمات پس از فروش دارد یا نه.

پس قصد شما از این برنامه این است که این موضوع را در بین شرکت ها نهادینه کنید؟
بله همینطور است و بر طبق این فعالیت ها، خدمات شرکت هایی که درخواست مجوز ورود داشتند را ارزیابی کردیم و پارامترهایی را مشخص کردیم در این زمینه و همچنین اخیرا به شرکت های مختلف امتیاز می دهیم که این امتیازها از صفر تا 100 مشخص شده است. بر طبق این نمره دهی هر شرکتی که حداقل این نمره بندی را دارا باشد می تواند کالای پزشکی خارجی خود را به کشور وارد کند. مثلا دستگاهی که وارد کشور می شود باید بیمه فنی تایید شده در کمپانی را اخذ کرده باشد. همچنین بحث تامین قطعه مورد تایید قرار گرفت و مستندات در مورد تعمیر قطعات وجود داشته باشد.

مهندس شما رتبه بندی از صفر تا 100 را مطرح کردید. اولا حداقل امتیازی که برای یک شرکت در نظر گرفتید چیست و ثانیا اینکه امتیازهای بالا برای شرکتها چه امتیازهای مثبتی را برای شرکتها در بر خواهد داشت؟
رتبه بندی انجام شده بر طبق نمره 1 تا 4 در شرکتهاست. خود ما نمره 1 و 2 را به دانشگاهها برای بهترین رتبه بندی دستگاهها اعلام کردیم. معیار رتبه بندی، معیار نیروی انسانی، معیار مالی و معیار خدمات پس از فروش تجهیزات پزشکی می باشد. معیار خدمات پس از فروش 50 درصد امتیاز را داراست . معیار نیروی انسانی شرکتها 30 درصد و معیار مالی هم 20 درصد. الان توجه خیلی زیادی در دانشگاهها به این رتبه بندی شده است و شرکت ها به دنبال این هستند که رتبه خیلی خوبی را دریافت کنند و این موضوع باعث ارتقای سطح کاری شرکتها شده است.

آیا در حال حاضر اداره تجهيزات پزشکي مبحث آموزشی را برای آموزش همین معیارها دنبال نمی کند؟
در آیین نامه بیان شده است که خود اداره تجهیزات پزشکی موظف است که آموزش مدون برای مراکز درمانی داشته باشد. ما در این زمینه این وظیفه را بر دوش خود شرکت ها گذاشته ایم چون خود شرکت ها در زمینه آموزش موفق تر هستند و بهتر است خود شرکت ها در این زمینه وارد بشوند و خود اداره کل تجهیزات پزشکی وارد این قضیه نشود بهتر است. البته مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و البته این قانون هم وجود دارد که اپراتور بدون آموزش حق استفاده از دستگاه را ندارد.

جناب آقای عظیم زاده، شما به عنوان کسی که مسئولیتی را در حوزه تجهیزات پزشکی دارید، در حال حاضر به طور کل تولید تجهیزات پزشکی در داخل کشور را به چه صورت می بینید؟
در مورد تولید نمی توانم اظهار نظر کنم. اما پیشرفت هایی در این زمینه وجود داشته. شرکت هایی که مجوز تولید تجهیزات پزشکی گرفته اند باعث شده اند که سطح تولید محصولاتشان بالا برود. در حال حاضر در زمینه صادر کننده تجهیزات پزشکی پتانسیل های خوبی داریم چنان که کمپانی های خارجی در این زمینه مشارکت دارند و برندهای ایرانی بر روی محصولات خارجی می خورد و به طور کل پیشرفت های خوبی در این زمینه دیده می شود. در زمینه صادرات تجهیزات پزشکي فعالیت های خوبی مثل برپایی نمایشگاههای خارجی ، اقدام مثبتی است که وزارت بهداشت برای شرکتهایی که در این نمایشگاهها شرکت می کنند یارانه های خوبی را در نظر می گیرد. شرکت در این نمایشگاهها باعث شده است که قراردادهای خوبی با شرکتهای خارجی بسته شود.

چه تعهداتی برای کمپانی های وارد کننده تجهیزات پزشکی به کشور در نظر گرفته می شود؟
تعهد اول این است که شرکتها باید صلاحیت علمی و فنی شرکت را تایید کنند. تعهد دوم این است که کلیه محصولات پزشکی که وارد کشور می شوند باید 1 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش داشته باشند. تعهد سوم این است که شرکت ها باید کل هزینه های خدمات پس از فروش محصولاتشان را متقبل بشوند. تعهد چهارم این است که تمام الزاماتی که در اتحادیه اروپا وجود دارد در ایران هم باید رعایت بشود و تعهد آخر مربوط به تغییر نمایندگی هاست، که شرکتها باید به ما این تغییرات را اطلاع دهند.

بیشترین صادرکننده تجهيزات پزشکي به ایران کدام کشورها هستند؟
ما از تمام کشورها وارد کننده تجهیزات پزشکی داریم. کشورهای اروپایی، آسیایی و بعضا آفریقایی و آمریکایی وارد کننده داریم. آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما به هرحال فکر میکنم که تجهیزات پزشکی اروپایی بیشتری وارد کشور می شود.

چقدر زمان طول می کشد تا برای شرکتهای وارد کننده مجوز واردات داده شود؟
اگر تمام مدارک کامل باشد بیشتر از 10 روز نباید بشود. شناسنامه هم 4 روزه آماده می شود. یعنی باید بگویم که در حال حاضر بیش از 550 شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی و بیش از هزار شزکت وارد کننده تجهیزات پزشکی وجود دارد و برای همه آنها از هنگام درخواست مجوز تا زمان گرفتن مجوز نباید بیش از 10 روز طول بکشد.

تگ ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

ایجاد نظر

Web Statistics