نحوه استفاده از پمپ انسولین

نوشته شده توسط administrator در اکتبر 19th, 2011. دسته مقالات متفرقه

بیماری دیابت بجز رنج خود بیماری، پرخرج و پردردسر می باشد. از مخارج خرید سرنگ و انسولین تا دستگاه گلوکومتر و انواع داروهای مصرفی. از کارهایی که اکثر بیماران دیابتی ملزم به انجام مداوم هستند، تزریق انسولین است. اما تزریق انسولین کاری نسبتاً دشوار است، به ویژه اگر کودک مبتلا به دیابت باشد، این کار سخت تر خواهد بود. لذا مبتلایان همواره به دنبال راه حلی بوده اند که با وسیله ای بجز سرنگ، انسولین مورد نیاز بدن خود را تامین کنند. پمپ انسولین دستگاهی است که عمل تزریق انسولین را برای شما انجام می دهد. پمپ انسولین دستگاهی تخصصی است که کار کردن با آن به آموزش نیاز دارد. در خصوص نحوه عملکرد دستگاه پمپ انسولین، معایب پمپ انسولین و مزایای پمپ انسولین آن با دکتر محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولیسم و عضو پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفتگو می نمائیم.

▪ نحوه عملکرد پمپ انسولین چگونه است؟

پمپ انسولین دستگاهی کوچک بوده که به بدن متصل و به وسیله کاتتر مخصوصی و به کمک یک سوزن در زیر پوست تعبیه می گردد. داخل دستگاه پمپ انسولین بطور معمول نیم تا یک واحد در ساعت انسولین ریخته شده و این انسولین با میزان مشخصی به صورت زیرجلدی تزریق می گردد. انسولین مورد استفاده در پمپ انسولین، انسولین ریگولار یا انسولین سریع الاثر دیگری مثل انسولین لیسترو یا آسپارت است. در واقع می توان گفت به کمک پمپ انسولین، انسولین به طور مداوم به صورت زیرجلدی وارد بدن می شود. علاوه بر این بیماران دیابتی می توانند قندخون شان را بررسی کنند و برحسب میزان قند و مواد نشاسته ای که در وعده غذایی خود مصرف می کنند به پمپ انسولین دستور دهند که دوز بیشتر یا کمتری را وارد بدن کند. به عنوان نمونه، فرد مبتلا به دیابت می تواند قبل از صبحانه قند خونش را اندازه بگیرد و به پمپ انسولین دستور دهد، ۱۰ واحد بیشتر انسولین به بدنش تزریق کند.

▪ دستگاه پمپ انسولین چگونه باید مورد استفاده قرار بگیرد؟

دستگاه پمپ انسولین باید به صورت مداوم به بدن فرد وصل باشد تا انسولین را تامین کند. معمولا پمپ انسولین را روی شکم وصل می کنند تا امکان نصب پمپ انسولین روی کمربند ایجاد شود ولی قابلیت نصب بر روی بازو و ران را نیز دارد. به طور کلی ۳ روز یک بار ، انسولین داخل دستگاه پمپ انسولین ریخته می شود و وسایل جانبی آن باید هر ماه یک بار تعویض شود.

▪ دستگاه پمپ انسولین چه مزایایی دارد؟

دقت پمپ انسولین بسیار بالاست و در کنترل قند خون موثرتر است. علاوه بر این بسیاری از بیماران دیابتی از تزریق انسولین شکایت دارند. به کمک پمپ انسولین دیگر نیازی به تزریق های مکرر نیست و بیماران با استفاده از پمپ انسولین راحت تر می توانند انسولین بدن خود را تنظیم کنند. از دیگر مزایای استفاده از دستگاه پمپ انسولین، توانایی کم و زیاد کردن مقدار انسولین تزریقی است.

▪ استفاده از پمپ تزریق انسولین برای چه گروه از بیماران دیابتی بیشتر توصیه می شود؟

معمولا بیماران دیابتی که نیاز به تزریق انسولین دارند، می توانند دستگاه پمپ تزریق انسولین استفاده کنند. از سوی دیگر همان طور که می دانید کودکان مبتلا به دیابت برای تزریق انسولین مقاومت می کنند، بنابراین استفاده از پمپ انسولین برای کودکان دیابتی راحت تر خواهد بود.

▪ به مزایای پمپ انسولین اشاره کردید. آیا این دستگاه ممکن است عوارضی برای بیماران دیابتی داشته باشد؟

پمپ انسولین عوارضی برای سلامتی فرد ندارد. اما نکته مهم این است که استفاده از پمپ انسولین نیازمند آموزش است. یعنی اگر فردی نحوه استفاده از پمپ انسولین را نداند، نمی تواند به درستی از آن استفاده کند. افرادی که سواد ندارند نیز نمی توانند براحتی از پمپ انسولین استفاده کنند. در برخی مواقع، شلنگ پمپ های انسولین قدیمی بسته می شود و انسولین به بدن بیمار نمی رسد و فرد دچار افت شدید قند خون می شود اما دستگاه های جدید پمپ انسولین این مشکل ها را ندارد و حتی فرد دیابتی می تواند از آن زمانی که به استخر می رود و شنا می کند نیز استفاده کند.

▪ بیماران دیابتی هنگام خرید پمپ انسولین چه نکاتی را باید در نظر بگیرند؟

شرکتهای تجهیزات پزشکی که فروشنده این پمپ هستند ، کارشناس آموزش نحوه استفاده از پمپ انسولین دارند که در مورد نحوه استفاده از دستگاه پمپ انسولین را به مراجعان توضیح می دهد. از آنجایی که این دستگاه تخصصی است، قبل از خرید نمی توان در مورد انتخاب دستگاه به بیماران توصیه کرد، بلکه کارشناس فروش پمپ انسولین باید آموزش های لازم را به بیماران دیابتی بدهد تا آنها دچار مشکل نشوند.

مهدیه آقازمانی
پرسش از دکتر سیدمحسن خوش نیت فوق تخصص غدد و متابولیسم 

تگ ها: , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

نظرات (1)

  • فاطمه
    23/02/2013 at 7:24 ق.ظ |

    با سلام
    من مادرم دچار بیماری دیابت شده است به مدت 7 سال که از سرنگ های معمولی استفاده می کنند . هم شیری استفاده می کنند هم معمولی قند مادرم بسیار بالاست حتی ناشتا خواستم بدونم شامل ایشون هم میشه یا از قیمت هم اگه بگید ممنون میشم .

ایجاد نظر

Web Statistics